סטודנטיות מספרות

אליסה אוגורסקי

אליסה

קוראים לי אליסה, אני בת 25 וגם אני לומדת הנדסת חשמל כאן בטכניון (שנה שניה).

אם הייתן פוגשות אותי בתיכון, הייתן אומרות- "זו… בטח תהיה מהנדסת". מתמטיקה 5 יחידות, פיסיקה 5, מחשבים 10- סוג של חננה לתפארת.

אם הייתן פוגשות אותי אחרי התיכון,  הייתן מרימות גבה- "היא? מהנדסת חשמל? אין סיכוי!" .
סיימתי את התיכון והלכתי "למכינה קדם צבאית למנהיגות חברתית". שם למדתי להכיר את עצמי ואת החברה שאנחנו חיים בה. הבנתי שאני רוצה לעסוק בעשייה חברתית וכבר בצבא יישמתי את ההחלטה- שרתתי כמעט 5 שנים כקצינת חינוך בכמה יחידות וכמפקדת מחלקה בקורס מש"קיות חינוך. שום קשר להנדסת חשמל.

והנה, הפלא ופלא- פתאום מצאתי את עצמי כאן בטכניון. מודה שזו הייתה אחת ההחלטות הקשות של חיי (חודש לפני תחילת הלימודים, אפילו הייתי רשומה ללימודי משפטים).

 ידעתי שאני אוהבת את עולם המדע והייתי סקרנית לדעת איך עובד העולם שלנו.

האמנתי שיש בהנדסת חשמל משהו ייחודי שמאפשר יצירה אמיתית- שאם אהיה מהנדסת יהיו לי הכלים לחשוב על רעיון או המצאה וממש להוציא אותו לפועל.

ידעתי שהעולם הולך ונעשה יותר טכנולוגי ושהמדע הוא העתיד וגם ההווה.

ידעתי שאני אוהבת ללמוד ואוהבת אתגרים ואוהבת לשאוף גבוה.

אבל התקשיתי להשלים עם התדמית המוכרת של מהנדס- "עכבר מעבדה" ולא הייתי מוכנה לקבל את הסטיגמה שמהנדסי חשמל דואגים בעיקר לכיס שלהם.

אחרי הרבה מחשבה, החלטתי שלא להיכנע לתדמית וללכת עם הלב ועם הידיעה שאצליח לשלב את הלימודים המדעיים יחד עם העשייה למען החברה.

לגבי הלימודים עצמם-  כדי ללמוד באחת מעשר הפקולטות הטובות בעולם בהנדסת חשמל (!!!), צריך להגיע עם סיבות טובות ועם הרבה מוטיבציה ללמידה כדי שיהיה מה שיחזיק אתכן איתנות אל מול האתגרים.  קל זה בוודאי לא יהיה אבל צריך לזכור ש"קשה" זו לא מילה גסה.

צריך להתרגל כאן לעובדה שבתיכון\ בצבא היינו חוד החנית ולכאן מגיעים הרבה חודי חניתות כמונו ולכן הדרישות הגבוהות. הלימודים מצריכים המון השקעה וזמן אבל דווקא במקומות כאלו, שיוצרים אתגר כה גדול- מוצאים חברים טובים לחיים. ואם בחיים עסקינן- הטכניון ואגודת הסטודנטים מציעים  גם אפשרויות לעשות פה חיים-  מסיבות, ערבי תרבות, קולנוע, חוגי ספורט וריקודים, הופעות וסטנדאפים. אז משעמם בטח לא יהיה.

מאחלת לכן המון הצלחה בכל דרך שתבחרו.

שלכן,

אליסה אוגורסקי

 

ליעד פולק

אינההיי, אני ליעד, בת 25, סטודנטית בסמסטר 8 לתואר כפול בהנדסת חשמל ופיסיקה.
תמיד ידעתי שאני רוצה ללמוד בטכניון, אבל לא ידעתי מה. אחרי התלבטויות ארוכות ומעבר על רשימות קורסים בפקולטות השונות החלטתי להרשם למסלול של חשמל פיסיקה. בדיעבד לא הייתי מוותרת על אף אחד מהם.

לפני תחילת הלימודים לא ידעתי מה זה אומר הנדסת חשמל. למעשה, רק אחרי כשנתיים בלימודים התחלתי להכיר את מגוון ההתמחויות אותן אפשר ללמוד בפקולטה. גם הלימודים בפיסיקה קיבלו תפנית לא צפויה אחרי השנה הראשונה (שמדברת על נושאים מוכרים מהתיכון) ונהיו מעניינים ועמוקים יותר.

החלקים שאני אוהבת במיוחד הם אלה שבהם הנדסת החשמל נפגשת עם הפיסיקה והעקרונות של המדע וההנדסה משתלבים יחד ועוזרים אחד לשני.

בסמסטר 6 התחלתי לעבוד בתחום של אלגוריתמי תקשורת. העבודה מאוד מעניינת, מאתגרת ותורמת לנסיון המקצועי.
השילוב של לימודים ועבודה חיובי בעיני (בהנחה ולא מעכב משמעותית את התואר) מכיוון שהלימודים תורמים לעבודה והעבודה ללימודים, והשבוע נהיה מגוון יותר ובסופו של דבר מספיקים יותר. בנוסף, עצם נסיון העבודה בתעשייה עוזר בקבלת ההחלטות בתום התואר.

מהבחינה החברתית, הפקולטה מאוד ידידותית והכרתי כאן הרבה חברים חדשים. ממש קשה להסתובב בפקולטה בלי להתקל בפרצופים מוכרים.
בין אם זה בספריה, בחדרי הלימוד או בחוות המחשבים, תמיד יהיה עם מי לצאת להפסקת קפה, לנקות קצת את הראש או לשאול מה הוא עשה בתרגיל הבית האחרון. השעות הארוכות על עבודות הבית והלמידה למבחנים הופכות להיות יותר נעימות כשנמצאים בסביבה טובה :)

הבריכה האולימפית, חדר הכושר, קבוצת הריצה וקורסי הספורט המגוונים (בינתיים הייתי בהתעמלות קרקע, ריצות ארוכות ונבחרת הכדורעף, מקווה להרשם לשיט בסמסטר הבא!) ממש מרעננים ועוזרים לשמור על הכושר, כי כולנו צריכים לזוז קצת אחרי שעות של ישיבה.

מקווה שתהנו מהלימודים בפקולטה ומהשנים שלכן בטכניון.
בהצלחה!

 

אינה גריז'נביץ'

PassportPicאני סטודנטית בסמסטר 8 במסלול להנדסת מחשבים ותוכנה, במסגרת תכנית המצטיינים הפקולטית ("אמ"ת").

מהרגע שהבנתי שהכיוון שלי הוא הנדסת חשמל, הטכניון נהיה המקום היחיד שבו התכוונתי ללמוד.

המגוון הרחב של הקורסים בפקולטה עזר לי להבין מה הם התחומים שמעניינים אותי במיוחד, כשלהפתעתי מסתבר שהם שונים לחלוטין ממה שחשבתי שעניין אותי כשנרשמתי ללימודים (ושמסתבר גם שונים מאוד ממה שחשבתי שנכנס תחת הקטגוריה "הנדסת חשמל").

היום אני עובדת במרכז הפיתוח של IBM כבר כמעט שנתיים, בתחום שנקרא Design Automation. בצוות שלי אנחנו עובדים על פיתוח של תוכנות שנועדו לסייע לעבודתם של מהנדסי החומרה. מעבר לדמי הכיס והתוספת לקורות החיים, שהם תמיד תוספת נחמדה, העבודה תרמה רבות לפיתוח המקצועי והאישי שלי, אפשרה לי לפתח קשרים חשובים והיא מהווה שבירת שגרה חשובה במהלך השבוע.

מבחינה חברתית – אני חושבת שהסטיגמה על הטכניון לא באמת נכונה. מי שמחפשת חיי חברה – תמצא אותם. האנשים בפקולטה נהדרים (יש בנות, ויש המון חבר'ה שהם לא החנונים שמדמיינים לפגוש בהנדסת חשמל….), המוסד מציע מגוון רחב של חוגי ספורט ואירועים חברתיים, לצד כל הקורסים ההומניים (אני לא מכירה עוד מוסד שבו יכולתי לקחת קורסים של שפה, ספורט, אמנות וכו' ולקבל על זה נקודות לתואר ההנדסי שלי…) וסה"כ אנחנו אלה שאחראיות על ניהול הזמן שלנו :)

אני חושבת שאחת הבחירות החכמות ביותר שעשיתי הייתה לבוא ללמוד במסלול הזה, פה.

מקווה שגם אתן תרגישו כך בעוד מספר שנים.

אם יש לכן שאלות או התלבטויות, מוזמנות לפנות אליי, ואשמח לעזור אם אוכל.